Hakkımızda

Engelsiz Dünya Federasyonu

Hakkımızda

Engelsiz Dünya Federasyonu, Ulusal ve Uluslararası Anlamda Engelli Dernekleriyle Beraber, Engelli Bireylerin Her Türlü Hak Mağduriyetinde, Hak ve Savunuculuğunu Yapmak amacıyla kurulmuştur.
Demokratik sivil toplum anlayışının yerleşmesi ve sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan üye derneklerin koordineli bir şekilde hizmet vermesini sağlamak, ayrıca; engelliler alanında çalışan bireyleri, grupları, kurum ve kuruluşları güçlendirmek ve işbirliği içinde çalışmalar yürütmek amacı ile Engelsiz Arsuz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, İskenderun Engelliyim Engel Tanımam Derneği, Defne Engelliler ve Gönüller Derneği Derneği, Hatay Down Sendromlular Derneği ile Antakya Yaşam Sevinci Derneği tarafından 2021 yılında kurulmuş hak temelli bir Sivil Toplum örgütüdür.

Misyon

Sivil toplum faaliyetlerinin hak temelli bir yaklaşımla geliştirilmesini katkı sunmak ve bu konuda çalışmalar yapan üye derneklerin koordineli bir şekilde hizmet vermesini sağlamak. Engelliler alanında çalışan bireyleri, grupları, kurum ve kuruluşları güçlendirmek ve işbirliği içinde çalışmalar yürütmelerini sağlamaktır.

Vizyon

Ulusal ve Uluslararası anlamda etkin ve en geniş tabana sahip olan, engellilerin hak savunucusu ve ortak sesi olan öncü bir örgüt olmak.

Başkanımız

Serhat GÖKPINAR Hakkında

Başkan Serhat GÖKPINAR, 1995 yılında İskenderun'da doğdu. İlköğretimini Akçalı Naci Uyar Ortaokulu'nda tamamladıktan sonra, Nuran Yılmaz Anadolu Lisesi'ne gitti ve lise eğitimini Şemsettin Mursaloğlu Anadolu Lisesi'nde tamamladı. 2018 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünü bitirerek Ziraat mühendisi, 2022 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü yüksek lisans eğitimini tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi ünvanını aldı. 2016 yılından belli Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışmaktadır. Sivil Toplum Hayatı: 2014 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Engelli öğrenci topluluğunda faaliyet göstermeye başladıktan sonra 2016 -2018 yılları arasında Engelli öğrenci topluluğu başkanlığını yürütmüştür. Sırasıyla 2017 yılında Türkiye Beyazay Derneği Arsuz Şubesi Başkanı, 2018 yılında Engelsiz Arsuz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği kurucu başkanı, 2021 yılında Arsuz Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, 2021 yılında Engelsiz Dünya Federasyonu kurucu başkanı, 2021 yılında Hümanist Dünya Hareketi Derneği kurucu başkanlığı, 2022 yılında Engelliler Konfederasyonu üyeliği, 2023 yılında Eğitim İş Sendikası Engelli Komisyonu kurucuları arasında yer almasının yanısıra pek çok sivil toplum kuruluşunda yönetici ve üye olarak yer almaktadır. Birçok sivil toplum projesinde yer almıştır.

2023 yılından beri Tarım ve Orman Bakanlığı'nda Ziraat mühendisi olarak çalışmaktadır.
Başkanımız Serhat Gökpınar
Başkanımız Serhat Gökpınar